Akkor, amikor különböző edzés ötleteken törjük a fejünket, gyakran szembesülünk azokkal, a legfőképpen magunk által felállított kifogásokkal, hogy igen ám, de vajon lesz-e arra elég időnk, hogy elmenjünk ide, vagy oda, vagy éppen mi történik, ha esik az eső, fúj a szél, vagy éppen tombol a kánikula. Ilyen esetekben nagyon gyorsan elkedvetlenedhetünk, már csak az ötlet fázisában is.
Pedig a megoldás több, mint kézenfekvő, hiszen például egy szobabicikli egy csapásra szertefoszlathatja a kifogásokat. Az alábbiakban – természetesen a teljesség igénye nélkül – összeszedjük azokat a gondolatokat, amelyek választ adnak a kétkedőknek arra, hogy miért is remek megoldás akár kezdő, akár haladó szinten sportolóknak egy megfelelő minőségű szobabicikli beszerzése.
Rengeteg időt spórolhatsz meg a szobabiciklivel
Akik közvetlen kerékpárút mellett élnek, azok minden bizonnyal értetlenül állnak a probléma mellett, miért is spórolhatunk meg sok időt a szobabiciklivel, hiszen, csak felpattanunk a „hagyományos” bringára és már tekerhetünk is. Igen ám, de ilyen szerencsés helyzetben sajnos csak nagyon kevesen vannak. A többségnek vagy veszélyes, forgalmas utakon keresztül, vagy valamilyen szállítóeszközzel kell megoldania a starthelyre és onnan vissza történő szállítást. A szobabiciklire viszont olyan napszakban pattanhatunk fel, amikor csak kedvünk tartja.
Nem vagyunk kiszolgáltatva az időjárási viszonyoknak
Sajnos nemcsak kiszámíthatatlan, de egyre inkább szélsőséges időjárási viszonyokkal kell szembenéznie minden sportolni vágyónak, éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy a rendszeres testmozgáshoz találunk e olyan megoldást, amellyel függetleníteni tudjuk magunkat az időjárás szeszélyeitől. Amikor egyik szobánk sarkában vár bennünket egy szobakerékpár, akkor azonnal megszabadulhatunk az időjárási viszonyokkal magyarázott kifogásainktól. Ráadásul például hideg téli napokon sem terheljük pluszban az ízületeinket a mínusz fokokkal, a forró nyári kánikuláról nem is beszélve természetesen, amelyben egy szabadtéri tekerés felérhet egy valóban önkínzó folyamattal. Persze akinek ez a célja…annak is ajánljuk a szobabiciklit, csak éppen ne használjon mellette klímát.
A fogyás reménye, amiért a legtöbben megváltást látnak a szobabicikliben
A szobakerékpár rendszeres használatával valóban a fogyás útjára léphetünk, ez a folyamat azonban nagyon sok egyéb tényezőtől függ még. Függ például az edzések intenzitásától. Mérsékelt intenzitású edzés esetén egy 70-80 kg-os ember átlagosan 500-600 kalóriát égethet el 1 órás edzés során. A pontos szám természetesen nagyban függhet a tekerés sebességétől, vagy éppen az ellenállás szintjétől. Természetesen, ha növeljük az intenzitást, akkor akár 700-900 kalóriát is elégethetünk a szobabiciklink segítségével, 60 perc leforgása alatt. Érdemes figyelembe venni, hogy az intervallumos edzések, ahol váltakozik a magas és alacsony intenzitás, még hatékonyabbak lehetnek a kalóriaégetés szempontjából.
És akkor, hogy ne csak rébuszokban beszéljünk a kalóriákról, meg az edzés intenzitásról. A legtöbb embert ugyanis az érdekli, hogy jó-jó, de vajon mennyit lehet fogyni a szobabicikli segítségével?
A fogyás mértéke az elégetett kalóriák és a bevitt kalóriák egyensúlyától függ. Általánosságban egy kg zsír elvesztéséhez körülbelül 7 700 kalóriát kell elégetni. Ez azt jelenti, hogy ha naponta például 500 kalóriát égetünk el szobabiciklizéssel, akkor körülbelül 15 nap alatt veszíthetünk tartósan 1 kg-ot a súlyunkból, feltéve persze, hogy a bevitt kalóriák mennyiségén idő közben nem változtatunk. Ha emellett a teljesítmény mellett ráadásul még csökkentjük az addig általánosnak mondható napi kalóriabevitelt, a fogyás üteme is természetesen gyorsabb lehet.
Melyek a szobabiciklizés egészségre gyakorolt pozitív hatásai?
Végül, de nem utolsó sorban érdemes néhány szót ejteni arról, vajon milyen, az általános egészségi állapotra vonatkozó pozitív hatásokkal számolhatunk abban az esetben, ha rendszeresen szobabiciklizünk.
Mindenek előtt kiváló kardió edzés a szobabiciklizés, amely erősíti a szívet, javítja a vérkeringést és segít az „elszaladt” vérnyomás szabályozásában. Rendszeres edzés esetén így természetesen csökkenthetjük a szívbetegségek, a stroke és a magas vérnyomás kockázatát.
A szobabiciklizés alacsony terhelésű mozgásformának számít, ami kíméli az izületeket, különösen a térd és a boka ízületeit. Éppen ezért kiváló mozgásforma lehet azok számára, akik vagy ízületi problémákkal küzdenek, de mégsem szeretnének felhagyni a rendszeres testmozgással, vagy egyéb okokból szeretnék elkerülni a magas intenzitású edzések okozta sérülések kockázatát.
A képek forrása: freepik.com