A legfontosabb lépés a szorongás ellen, megismerni az okait és hogy milyen következményekkel járhat, ha figyelmen kívül hagyjuk. A szorongás egy határon belül természetes érzelmi reakció a környezetünk változásaira, a stresszhelyzetekre. Egy izgalmas randevú vagy egy nehéz állásinterjú előtt az lenne a meglepő, ha teljesen nyugodtak lennénk.
Generalizált szorongás
A kóros szorongásos zavarok, ilyen például a generalizált szorongás az egyik leggyakoribb pszichés betegség. Jellemző rá, hogy az elszenvedője Nem tudja megfogalmazni, hogy mi az konkrétan, amitől retteg vagy ami miatt aggódik. Ha van valami konkrét oka akkor pedig ahhoz képest, aránytalanul túlzó módon szorong. Esetenként az is előfordulhat, hogy az egyén nem tudja kontrollálni, és a mindennapi tevékenységeinek ellátásában is akadályozza.
A generalizált szorongás az érzelmi központhoz az amigdalához, pontosabban annak a zavarához köthető.
A generalizált szorongás kialakulására hatással van:
- az alacsony önértékelés
- életkori válságok
- függőségek alkohol és/vagy drog
- rossz anyagi helyzet
- veszteségek tragédiák, közeli hozzátartozó halála, jelentős anyagi veszteség
- örökletes tényezők
- magányosság, az intimitás hiánya
- tartós stressz
A generalizált szorongás a tünetei miatt komoly betegségnek számít, amely jelentős mértékben megnehezíti a beteg életét.
Jellemző tünetek lélekszinten:
- elkülönültség érzés
- a beteg mindig valami rossz bekövetkeztétől tart
- a figyelme lazán tapad, koncentrációs problémái vannak
- pesszimista
- ingerlékeny
- vesztesnek érzi magát
Testi tünetek
- kipirosodott vagy nagyon sápadt arcbőr
- izzadás, hőhullámok
- Krónikus fáradtság, alvászavarok
- mellkasi fájdalmak
- hidegrázás
- gyakori vizelési inger
A szorongás kezelésének lehetőségei
A pszichés problémák hátterében esetenként az agyban, és az idegrendszerben zajló biokémiai folyamatok zavara áll. Előfordulhat hogy ezeket, bizonyos vitaminok hiánya idézi elő.
B vitaminok
Nyolc különféle vitamin tartozik ide.
Közülük ki kell, hogy emeljük A B1, B6 és a B12 vitamin szerepét, amelyek nélkülözhetetlenek az idegrendszer működése szempontjából. A B vitaminok hiányában megnő a kockázata a depresszió és a szorongásos zavarok kialakulásának.
D-vitamin
A D-vitamin befolyásolja a hangulatunkat, hatással van az idegek és az agy működésére. Ha a szervezet hiányt szenved belőle, erősödhetnek a depressziós és szorongásos tünetek. A szedésével enyhíthetünk a panaszokon.
Multivitaminok
A multivitamin készítmények szedése egyes esetekben hozzásegítik a kedély betegek állapotának javulását, enyhítve a szorongásos tüneteket. A, B és C vitamint kalciumot, magnéziumot és cinket tartalmazó multivitaminok már bizonyították hatékonyságukat a szorongás oldásban.
Magnézium
A szorongás elkerülése szempontjából nélkülözhetetlen. Az arra hajlamos személyek a hiányában szorongástól szenvedhetnek.
Omega-3 zsírsavak
Ezeket a zsírsavakat a szervezetünk nem tudja előállítani, ezért a táplálékkal kell bevinni őket. A tengeri állatok főleg bizonyos halak, a táplálékkiegészítő halolaj kapszulák segítenek minket ebben. Depresszió és szorongás esetében is jó eredménnyel használhatók. Főleg a tartósan szorongással küzdők állapota változik jelentősen a hatásukra.
Gyógynövények
Szorongás leküzdésében a gyógynövények is a segítségünkre vannak. A tapasztalatok szerint többféle olyan gyógynövény is van, amelyek hatékonyak a szorongás oldásában.
- komlótoboz
- orbáncfű
- citromfű
- levendula
- kamilla
- macskagyökér
Kineziológiai kezelés
A szorongást nem csak gyógynövényekkel vagy vitaminokkal enyhíthetjük. A gondolkodásmódunk és a viselkedésünk megváltoztatása és képes változást hozni. A megfelelő gondolkodásmód kialakításával és gyakorlati alkalmazásával csökkenthetjük a szorongásos zavarokat. Ahelyett, hogy a problémában egy inkább süppedni koncentráljunk inkább a megoldásokra. A szorongás csökkentésben kineziológus is segíthet, az érzelmi blokkok oldásával.
A figyelemelterelés is remek taktika. A kellemes dolgokra összpontosítva megfeledkezhetünk a szorongásunkról. Ezt támogathatjuk meditációban vagy autogén tréninggel. A megfelelő légző gyakorlatok is fontosak, és már az is sokat segít, ha tudatosan lélegzünk.
A testmozgás is hatékony
A rendszeres mozgás egészségvédő hatásáról senkit nem kell meggyőzni. Napi legalább 40 perc úszás futás vagy biciklizés kinek mi tetszik, már elegendő endorfint termel a szervezetben ahhoz, hogy jelentősen csökken a stressz hormonok koncentrációja. A lassan végezhető meditatív monoton mozgás még kedvezőbb hatású. Ilyen például a jóga. Kutatások igazolják napi fél óra jóga egy hónapon keresztül, mérhetően csökkenti a félelem és pánik érzést.
Gyógyszerekkel a szorongás ellen
A gyógyszereket csak végső esetben vessük be, akkor, ha már a szorongás másképpen nem kezelhető. A gyógyszeres kezelés csakis és kizárólag orvosi felügyelet mellett történhet. A gyógyszer kiválasztás és annak adagolása orvosi feladat.
Gyógyszerek lehetnek antidepresszánsok, szorongásoldók nyugtatók.