Amellett, hogy gondoskodunk a napi mozgásról és a rendszeres ápolásról, az is fontos, hogy mivel, milyen minőségű táplálékkal etetjük négy lábú kedvencünket. Még nem is olyan régen divat volt maradékkal, főtt étellel etetni a kutyákat, macskákat, és sokan ezt igen praktikusnak tartották, hiszen így nem kellett az ételt kidobni. Tévhit azonban, hogy a háziállatainknak megfelelő az, amit mi eszünk, hiszen teljesen eltérő emésztőrendszerrel rendelkeznek, mint mi, emberek. Másmilyen összetételben és állagban kell számukra a tápanyagokat biztosítani. Persze arra is megvan a megfelelő módszer, ha házi készítésű étellel szeretnénk táplálni a kedvenceinket. Kérdés azonban, hogy mit, hogyan főzzünk, milyen összetételben?
Alapanyagok és arányok
A kutyák esetében például a házias étel nem merülhet ki abban, hogy maradékot esznek, ugyanis ez nem biztosítja a számukra fontos vitaminokat, tápanyagokat. Ha a házikoszt alatt azt értjük, amit mi eszünk, akkor az biztosan nem jó négylábú barátainknak, legalábbis nem 100%-ban. Mindenképpen szem előtt kell tartanunk, hogy a ragadozó gyomor teljesen másként működik és másra van szüksége, mint nekünk embereknek.
Persze nagyon előnyös a házi készítésű táplálék, a jó minőségű alapanyagok, a tartósítószer-mentesség, az adalékanyagok nélkül előállított friss étel, azonban nem szabad megfeledkezni a megfelelő arányokról sem! Ideálisnak mondható, ha kutyánk étrendje legalább 75 %-ban jó minőségű állati eredetű fehérjéből áll és ezek között persze kiemelt szerepet kap a hús. A húsfélék közül pedig leginkább a sertés, marha, baromfi vagy a halfélék jönnek számításba. A párolt, főtt zöldségek is hasznos kiegészítői a kutyák táplálékának és valóban szükségesek ahhoz, hogy szervezetük jó formában legyen. A zöldségekben található anyagok (például: vitaminok, ásványi anyagok, prebiotikumok, antioxidánsok) a telítésben és a béltisztításban fontos szerepet játszó rostokat szolgáltatják. Mára már köztudott, hogy a tejsavas erjesztéssel kezelt zöldség sokkal jobban hasznosul, könnyebben emészthető, és mindemellett probiotikumként is szolgál. Legalábbis nálunk, de mi a helyzet a kutyákkal? Lehet, hogy sokak számára meglepő, de a kutyák fogyaszthatnak laktofermentált zöldségeket. Sőt, kifejezetten ajánlatos felvenni ezeket az élelmiszereket a táplálékkiegészítőik listájára, mert fokozzák az immunvédekezés megfelelő hatékonyságát.
Főzés, de hogyan?
Közismerten házi kutyatáplálék a főtt rizs és csirkemell, vagy csirkenyak kombinációja. De mi az előnye, illetve hátránya ezeknek az ételeknek?
A házikoszt hatalmas előnye a különféle tápokkal szemben, hogy friss hozzávalókból készítjük, valamint pontosan tudjuk, mit tartalmaz. Hátrányuk, hogy a párolás, vagy főzés során fontos vitaminok és a szervezet számára lényeges enzimek elvesznek az ételből. Amennyiben körültekintően szeretnénk főzni a házikedvencünknek, úgy tudnunk kell azt is, hogyan pótoljuk a különféle anyagokat, amelyek a főzés során elvesznek.
A főtt rizs például rendkívül fontos kiegészítője lehet kedvencünk táplálékának, mert könnyen emészthető minőségi szénhidrátforrás. A párolt zöldség szintén jó választás lehet, viszont az összetétel tekintetében nem árt, ha alaposan utána nézünk a tiltólistás termékeknek, ha nem szeretnénk a kutyánk egészségét veszélyeztetni.
Az aminosavak szinte teljes spektrumát magában foglalja a tojás, amely kitűnő teljes értékű fehérjeforrás a kutyák számára. A fehérjék fontos szerepet játszanak az izomépítésben, a kötőszövetek, ízületek regenerációjában, sőt, jótékony hatásuk van még a szőrzetre is. Azonban az fontos kérdés, hogy a kutyánknak nyers vagy főtt tojás érdemesebb adni? A nyers tojás fogyasztásának legfőbb veszélye lehet a szalmonella. Tehát a tojást leginkább főve, de korlátozott mennyiségben nyersen is fogyaszthatják. A kutyáknak jót tesz a főtt tojás, mert fontos fehérjeforrás és nincs benne annyi zsiradék, mint a sült tojásban.
Egyéb finomságok
Adhatunk a kutyánknak tejterméket? A tej nem alapvető táplálék a kutya számára, a tejben található tápanyagokat a húsból és egyéb kiegészítő ételekből, például zöldségekből és bizonyos gabonákból is biztosíthatjuk. Amennyiben mégis szeretnénk tejterméket kóstoltatni kedvencünkkel, jobb, ha natúr élelmiszerekkel kezdjük, amelyek nem tartalmaznak adalékanyagokat és viszonylag alacsony laktóztartalmúak. Laktózmentes kefír, élőflórás joghurt vagy tejföl szintén jó lehet.
Ha jutalomfalatban, vagy csupán egy kis kényeztetésben gondolkodunk, akkor ott vannak a gyümölcsök. A legjobb, ha nem édesítve, hanem nyersen, esetleg fagyasztva (főként nyári hűsítőnek) kapják kedvenceink.
Fontos, hogy házikedvencünk étrendjét és az ahhoz kapcsolódó kérdéseinket minden esetben beszéljük meg egy állatorvossal, és alaposan nézzünk utána minden felmerülő lehetőségnek.
képek: freepik.com