A tápegység a számítógép kritikus eleme, hiszen ez biztosítja a többi alkatrész energiaellátását. Éppen ezért megfelelő méretű tápegységet kell választani, de az energiahatékonyság is fontos: a legtöbb számítógép ugyanis szinte egész nap üzemel. A cikkben összegyűjtöttük, hogy mik azok a legfontosabb szempontok, amikre érdemes figyelni tápegység vásárlásakor és mitől lesz energiahatékony egy tápegység.
Jobb hatásfok = magasabb energiahatékonyság
A tápegységek hatásfoka a legfontosabb kérdés, ha energiahatékony tápegységet szeretnénk vásárolni. A hatásfok azt az értéket jelenti, hogy a felvett energiából hány százalék hasznosul valójában.
A tápegység az elektromos hálózatból vesz fel energiát, majd a megfelelő feszültségűvé alakítja és szétosztja azt hardver elemek között. A folyamat azonban energiaveszteséggel jár: csak a felvett energia egy része jut el ténylegesen az alkatrészekhez, a többi hőenergiává alakul, azaz a tápegység melegszik. Ezért ennek a hűtéséről gondoskodni kell: minél több hőenergia keletkezik, annál nagyobb teljesítményű hűtésre lesz szükség, amely szintén fogyaszt energiát.
Így tehát két helyen is többletenergiára van szükség: a tápegység működésénél és annak hűtésénél. A problémának csak az egyik része a magasabb villanyszámla, talán még ennél is fontosabb ugyanis a környezetet terhelő hatás.
A tápegységek hatásfoka kategóriákba van sorolva
A gyártók számára tehát központi probléma a tápegység hatásfoka, emiatt a modern tápegységek már mind 80% feletti hatásfokkal működnek. Azonban még mindig nagy eltérések lehetnek a tápegységek típusai között, ezért a könnyebb eligazodás miatt a tápegységek hatásfokát kategóriákba sorolják.A méretezés is fontos tehát az energiahatékony működésben
A fenti táblázatban látható, hogy 50%-os kihasználtság esetén jóval hatékonyabb a számítógép működése, ezért érdemes kissé felülméretezni a tápegységet.
Na de hogyan számoljuk ki a megfelelő teljesítményt?
- Adjuk össze a processzor és a videokártya maximális TDP értékeit (ez egy Wattban megadott érték);
- Ha nagy teljesítményű SSD van a számítógépben, akkor adjunk hozzá további 100 W-ot;
- És a kapott összeghez még adjunk 30-40 W-nyi mozgásteret.
Figyeljünk arra is, hogy mekkora a 12 V-os ág teljesítménye, hiszen ez működteti a videokártyát, a processzort és a 3,5’’-os merevlemezt.
Extra funkciók, tulajdonságok az energiahatékonyság érdekében
A hatékonyság és méretezés mellett még van pár szempont, amire érdemes odafigyelni, ha energiahatékony tápegységet szeretnénk.
Az egyik ilyen a hűtés típusa. A legtöbb tápegységet ventilátorokkal hűtik, de elérhető olyan modell is, amelyben kiegészítésként hűtőbordák találhatók, amelyek elvezetik a hőt. Ez a passzív hűtés szintén spórol az energiával.
Érdemes ezen kívül félmoduláris vagy moduláris tápegységet vásárolni, ezektől ugyanis a nem használt kábelek egy része vagy összessége lecsatlakoztathatók. Így jobban tud keringeni a levegő, hatékonyabb lesz a hűtés, kevesebb energiát használ majd a ventilátor.
A következő extra funkciók szintén az energiahatékonyságot szolgálják:
- ECO mód: akár 5%-kal is javíthat a hatékonyságon
- Zero RPM Fan Mode: alacsony terhelésnél kikapcsol a ventilátor
- PWM (Pulse Width Modulation) és PFC (Power Factor Correction): az energia átvitelt optimalizálják és a környezeti zajt is csökkentik
Mire kell még figyelni, ha tápegységet választunk?
A tápegység teljesítménye, méretezése – ahogy fentebb említettük – kritikus kérdés tápegység vásárlásakor. Ezen kívül még van egy-két szempont, amire gondolni kell.
Ha szervert működtetünk, érdemes szünetmentes tápegységet vásárolni, ez ugyanis akkor is működik tovább, ha áramszünet áll fent, így elkerülhető az adatvesztés. Figyelni kell a tápegység szabványára is: a legtöbb konfigurációhoz tökéletes a legelterjedtebb szabvány, az ATX. Ettől akkor lehet eltérés, ha kis méretű konfigurációt vagy mini számítógépet tervezünk: kis teljesítményhez ilyenkor elegendő a TFX szabvány, nagy teljesítményhez SFX szabvány szükséges.
Összefoglalva a fentieket, tápegység vásárlásánál érdemes figyelni az energiahatékonyságra, mert így nem csak költséghatékonyabb, de környezetkímélőbb is lesz a számítógép működése. Ezért mindig vegyük figyelembe a hatékonyságot és az extra funkciókat!
képek: fizz.hu