Lassan az alapélelmiszerek ára is a luxustermékek árához közelít, így joggal merülhet fel a kérdés sokakban: mi számít alapélelmiszernek?
Ahány család, annyi szokás. Mindenki más hozzávalókat tekint alapnak. Alapélelmiszernek általában azokat szokás nevezni, amiből többféle ételt is el tudunk készíteni.
Ebben a cikkben olyan termékek listáját gyűjtöttük össze, amelyek többféle étel elkészítésénél is jól használhatóak. Az alapanyagok mellett persze egyéb tippeket is hoztunk, ami segíthet a tárolás vagy a beszerzés egyszerűsítésében.
Kezdjük az alapoknál! Na de mit jelent az alap?
Mindenkinél az az alap, amiből a legtöbb fogy a hétköznapok során. Érdemes több szempont alapján listát készíteni és ennek mentén meghatározni, miből mennyit és milyen rendszereséggel kell beszerezni.
Tároló kapacitás: gondoljuk át, hogy nagyjából mennyi mindent tudunk a kamrában, konyhaszekrényben kényelmesen, átlátható módon tárolni. Izgalmas lehet a Kuponzsonglőrökből ismert raktározási módszer, de azért nehezen elképzelhető hazai viszonylatban, amint éppen a garázst próbáljuk tágítóbűbájjal alkalmassá tenni a megvásárolt liszt-cukor-olaj szentháromság tárolására. Viccet félretéve, azt se felejtsük el, melyek azok a termékek, amiket a leggyakrabban használunk. Ezek legyenek mindig kézközelben és lehetőleg ne a szekrény legeldugottabb részén.
A hűtő kapacitását is érdemes felmérni. Ha rendelkezünk különálló fagyasztóval, az igazán szerencse, azonban a mirelit termékek eltarthatósága is jellemzően fél év körül mozog, ezért feleslegesen ne vásároljunk egy évre előre.
Rendszeresség: a spórolás és optimalizálás nem kedv kérdése. Vannak olyan élelmiszerek, amelyeket naponta, frissen vásárolunk, például a tej és a kenyér. Na de naponta elmenni egy-egy apróságért a boltba, mert valami lemaradt a listáról, az mégiscsak túlzás. Érdemes lehet hetente egyszer egy nagyobb bevásárlást tartani. Azokból a termékekből pedig, amelyeket tudunk és lehet is hosszabb ideig tárolni, egy hónapra előre feltölteni a készleteinket.
Nézzünk néhány javaslatot:
Száraz élelmiszerek:
- liszt ,
- búzadara,
- tésztafélék,
- tojás,
- sütőpor,
- cukor,
- olaj, ecet
Köret alapanyagok:
- rizs,
- köles,
- kuszkusz
Egytálételnek való (nem félkész):
- lencse,
- sárgaborsó,
- bab
Konzervek:
- paradicsomsűrítmény,
- kukorica konzerv,
- zöldborsó- és babkonzerv,
- konzerv halak (tonhal, szardínia),
- májkrém
Gyorsan romló élelmiszerek:
hűtőben tárolandó:
- tej,
- vaj, margarin,
- sajt,
- tejföl,
- ketchup, mustár, majonéz,
- felvágott
Fagyasztóban tárolandó:
- egész vagy darált húsok,
- hal,
- mirelit zöldség (hasábburgonya, brokkoli, vegyes zöldség),
- spenót, sóska,
- fagyasztott gyümölcsök,
- mirelit tészta
Száraz, hűvös helyen tárolandó:
zöldségek:
- burgonya,
- káposzta,
- répa,
- hagymafélék,
- uborka,
- paradicsom
gyümölcsök:
- alma,
- citrom,
- banán,
- narancs
Külön csoportba sorolhatók a fűszerek és a kávé.
A só, bors, paprika jellemzően minden háztartásban alap ételízesítő, és ha már itt tartunk, ne felejtsük el a leveskockát sem! Sok ebédet és vacsorát mentett már meg ez a pirinyó granulátum!
Bevásárlást egyszerűsítő módszerek
Léteznek már olyan applikációk, illetve recept oldalak is, ahol a kiválasztott receptek hozzávalóit külön listákra rendezhetjük. Ez nagy segítség lehet, amikor próbálunk új metódusokat rendszeresíteni vásárlási szokásainkban. Ha például egy teljes hétre összegyűjtjük azokat a recepteket, amelyeket szeretnénk elkészíteni, az applikáció összesíti, melyik hozzávalóból mennyire van szükségünk. Még vásárlás előtt ellenőrizhetjük, miből mennyi áll rendelkezésünkre otthon és csak azt kell megvásárolnunk, amiből kezdünk kifogyni vagy egyáltalán nincs a kamrában. Természetesen mindezt applikáció nélkül, papír és toll segítségével is összesíthetjük. Ez a módszer hozzásegíthet minket ahhoz is, hogy online intézzük el a bevásárlást.
Könnyebb átláthatóság a konyhában
Egyre elterjedtebbek a különböző konyhai rendszerezők és tárolódobozok, kiegészítők. Nem kell ahhoz feltétlenül csomagolásmentes boltban vásárolnunk, hogy érdemes legyen áttölteni a magvakat, tésztát, rizst vagy fűszereket egy tároló dobozba. Ha közel hasonló alakú, méretű tárolókat használunk, könnyebb rendet tartani a konyhaszekrényben, sokkal átláthatóbbak lesznek a polcok. Érdemes üveg vagy átlátszó műanyag tárolókat választani, így első ránézésre is egyértelmű mit tartalmaz és mennyit tudunk még felhasználni belőle. Figyeljünk a légmentes záródásra is. Egységes címkék használatával még egyszerűbbé tehetjük a gyors beazonosítást, például fűszerek esetén.
Szavatossági idő
Fontos időnként átnézni a lejárati időt is és előrébb helyezni azokat a termékeket, amelyeknek már közelít a lejárathoz a szavatossága.
Ha nem az eredeti csomagolásában tároljuk az élelmiszereket, mindenképp tüntessük fel egy címkén a lejárati időt, hiszen 1-2 hét múlva nem fogunk már emlékezni rá.