Hogyan tisztítsuk a fogszabályzót?

fogszabályzó tisztítás

A fogszabályzó egy remek találmány, hiszen egy olyan kezelést tesz lehetővé, aminek köszönhetően a fogsor sokkal esztétikusabbá válik. Sokak számára áldást jelent, főleg ferde, esetleg egymás mögött vagy különböző irányból növő fogak esetében. A kezelés gyakran hónapokig, sokszor évekig tart. Jobb tehát már az elején figyelni a megfelelő higiéniára, gondot fordítani a tisztítására, hogy hatékony eredményt érhessünk el vele.

De vajon hogyan tisztítható megfelelően? Mit tehetünk ennek érdekében? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ.

Hogyan tisztítsuk a fogszabályzót?

Ahhoz, hogy a fogaink egészségesek és szépek maradjanak, nemcsak arra van szükség, hogy a fogainkat tisztítsuk és mossuk rendszeresen, hanem arra is, hogy a készüléket se hanyagoljuk el. A nem megfelelő ápolás elszíneződéseket okozhat, de akár még fogszuvasodáshoz, fogkőképződéshez, egyéb fogászati megbetegedésekhez is vezethet. Attól függően, hogy rögzített, láthatatlan vagy kivehető modellről van szó, különféle megoldások léteznek arra, hogy gondoskodjunk a higiéniáról. Tájékoztatást a fogszabályozásról budapesti fogászati klinikán kaphatunk, de most megosztunk pár trükköt és módszert.

A kivehető fogszabályzó tisztítása

Amikor kivehető megoldásról van szó, akkor sem hagyhatjuk ápolás nélkül, hiszen a baktériumok ezt a változatot sem kímélik. Amellett, hogy csúnya, kellemetlen szagokkal is járhat. A kivehető fogszabályzót úgy tisztíthatjuk a legjobban, hogy napont kétszer megmossuk fogkefével és fogkrémmel, mielőtt behelyezzük. Amennyiben napközben is viseljük, akkor a tisztítást ehhez kell igazítani. Emellett a kivehető típust hetente egyszer ecetes keverékben sem árt beáztatni.

Mit tehetünk a rögzített fogszabályzó esetében?

A fogakat nagoyn alaposan meg kell tisztítani, hiszen a rögzített eszköz viselése esetén a lepedéket máshogy nem tudjuk eltávolítani, emellett, ha nem gondoskodunk róla megfelelően, akkor az fogkő kialakulásához vagy fogszuvasodáshoz vezethet. A rögzített változat zárakból, gyűrűkből, valamint ívekből áll, amelyeket a szakember tartósan a fogakhoz rögzít. Amennyiben ezeket az alkatrészeket nem ápoljuk megfelelően, akkor abban könnyen megragadhat az ételmaradék és a baktérium. Ez lepedéket és szuvasodást eredményezhet. A fogszabályzóval ellátott fogakat minden étkezést követően alaposan meg kell mosni, legalább 3 percig mosni kívül és belül egyaránt, valamint nem maradhatnak el a fogközök sem.

Fontos, hogy egy hagyományos fogkefe sosem lesz elég ahhoz, hogy ezt a típust alaposan megtisztítsuk és higiénikusan tartsuk. A drótok ugyanis megakadályozzák, hogy a fogközök elérhetőek legyenek. Használjunk olyan speciális eszközöket, mint az orto- és fogköztisztító kefék, amelyek alkalmasak lehetnek az ívek alatti tisztításra is. Emellett válasszunk szájzuhanyt, amely segítséget jelenthet a mindennapos fogápolás során, hiszen ezzel alaposan átöblíthetjük a fogközöket.

Ahhoz pedig, hogy a rögzített fogszabályozót alaposan megtisztítsuk, minden zár körül át kell mosni, ami igaz a drótokra és a zárakra is. Minden mosás után szájvizet kell használni, hiszen a rögzített fogszabályozó higiénikusan tartása egy olyan feladat, ami különösen komolyan kell venni, hiszen a következmények rövid időn belül jelentkezhetnek.

kép: pexels.com

Array