Amint kicsit nyirkosabbá válik az idő, rögtön megjelenik a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, és torokfájás. Ezeket a légúti problémákat nagy általánosságban vírusok okozzák. A vírusos megbetegedések, így a náthának is az a nagy előnye, hogy otthon is tehetünk a tünetek csillapításáért. Az alábbiakban olyan tippek találhatók, amik házilag is segítenek a légúti betegségek leküzdésében.
1. Inhalálás sóval
Rendkívül hatékony megoldás nátha ellen, ha sós oldattal inhalálunk. Ehhez nincs is másra szükség, mint egy liter vízre, és 1-2 evőkanál sóra. A sót azonban nem árt gondosan megválasztani. Sajnos a hagyományos konyhasó nem túl természetes, mivel a forgalomba bocsátás előtt számtalan vegyszeres kezelésen esik át, és rengeteg adalékanyagot tartalmaz.
A sós inhalálás akkor lesz igazán hatékony, ha természetesebb sót használunk hozzá. Kiváló választás ilyen célra az étkezési parajdi só. A parajdi só teljesen természetes, mindenféle adalékanyag nélkül kapható. A só 84 féle ásványi anyagot tartalmaz, de még őstengeri iszap is található benne. Ennek köszönhetően kiválóan alkalmas a légutak megtisztítására. Ha tehát sós oldattal szeretnénk inhalálni, mindenképpen parajdi sóval tegyük. Ráadásul, a soasztal.hu kínálatában többféle kiszerelésben is kapható.
Az inhaláláshoz forraljuk fel a vizet, majd hagyjuk egy kicsit hűlni. Ezután a már nem forrásban lévő, de még mindig forró vízbe tegyük bele az étkezési parajdi sót, majd keverjük el, amíg teljesen feloldódik. Ezután hajoljunk a tál fölé, és takarjuk le a fejünket egy törölközővel. Ezzel megakadályozhatjuk, hogy elszökjön a gőz. A forró gőzt 10-15 percig lélegezzük be. Fontos, hogy ne hajoljunk túl közel, különben megégethetjük magunkat.
A parajdi sót szárazon is belélegezhetjük. Ehhez vegyünk egy nagyobb zsákot, és tegyük közel az arcunkhoz. Ilyen formában 25-30 percre van szükség a kívánt hatás eléréséhez. A sós inhalálás kitisztítja az orrjáratokat, csökkenti a gyulladást, és segíti a nyálkahártya regenerálódását.
2. Mézes-citromos tea
Aki már volt náthás (és ki ne lett volna), pontosan tudja, hogy milyen kellemes egy bögre forró teával bekuckózni. A tea már önmagában is jót tesz, hiszen folyadék, és a vírusos megbetegedések ellen rendkívül hatásos.
A folyadékok, legyen az sima víz, forró tea, vagy leves, könnyen fogyasztható, ám nélkülözhetetlen tápanyagokat visznek a testünkbe. A nehéz ételek fogyasztása jelentősen megterheli a szervezetet, és elveszi a test energiáját, ami a gyógyuláshoz szükséges.
Egyszóval, a hidratálás ugyancsak hasznos megoldás, ha éppen náthásak, vagy influenzásak vagyunk. És, ha már iszunk, érdemes valami olyat inni, ami vírusölő, és erősíti az immunrendszerünket.
Ez pedig nem más, mint a mézes-citromos tea. Amellett, hogy igen finom, az egészségre is pozitívan hat. A méz ugyanis antibakteriális tulajdonsággal rendelkezik, és segít a légúti fertőzések leküzdésében. Mi több, a torkot is megnyugtatja. A citrom pedig köztudottan C-vitaminban gazdag, és ugyancsak erősíti az immunrendszert.
Természetesen nem csak a mézes-citromos tea használ. A gyömbéres tea legalább ugyanolyan hatásos. A gyömbér természetes gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, amik enyhítik a torokfájást és a köhögést. Vágjuk a gyömbért kis szeletekre, majd forraljuk fel vízben 10-15 percig. Ízesítés után melegen fogyasszuk!
3. Szellőztetés
A légúti betegségek kezelésének egyik alapvető módja a friss levegő. Otthon ülve hajlamosak vagyunk megfeledkezni a friss levegő fontosságáról, és észre sem vesszük, hogy nap végére teljesen elhasználtuk a benti levegőt. Csak annyit érzünk, hogy fáj a fejünk, és jobban kapar a torkunk.
Nagyon fontos, hogy ha otthon vagyunk, naponta többször is szellőztessünk! A szellőztetést pedig ne akarjuk azzal megoldani, hogy megdöntjük az ablakot, és bukóra nyitva hagyjuk egész nap. Egyrészt, így kevésbé fog kicserélődni a benti levegő, másrészt a szoba is jobban lehűl.
Amikor szellőztetünk, szellőztessünk intenzíven. Tárjuk nagyra az ablakokat, és pár perc után csukjuk be. Ennyi idő alatt bőven távozik a rossz levegő, és a szoba sem fog lehűlni. A levegő frissességének megőrzéséhez használhatunk különféle aromaolajokat. A párologtatás nyugtatja a nyálkahártyát, és megkönnyíti a légzést.
4. Pihenés
A pihenés szintén egy jól bevált módszer a légúti panaszok enyhítésére. Ha azt érezzük, hogy kapar a torkunk, vagy be van dugulva az orrunk, pihenjünk le. Nem kell hősködni, és azt gondolni, hogy ennyit kibírunk.
Még ha úgy is érezzük, hogy van elég erőnk, ne ilyenkor akarjunk sportolni menni, vagy túlórázni. A pihenés rendkívül fontos, mert az immunrendszerünk ilyenkor tud a gyógyulásra fókuszálni. Adjunk időt a testünknek, és segítsük a regenerációs folyamatban.
5. Torok-, és orröblítés sós vízzel
Végül pedig jöjjön még egy sós megoldás. A sós vizes öblögetés segít eltávolítani nyálkás lerakódásokat a torokból és az orrjáratokból, illetve csökkenti a gyulladásokat. Ehhez tegyünk egy teáskanál sót egy pohár langyos vízbe. Ehhez is érdemes parajdi sót használni. Orröblítés esetén tegyük a vizet egy orröblítő eszközbe, majd öblítsük át egyik orrlyukat a másik után. Toroköblítésnél vegyük a vizet a szánkba, és úgy öblögessünk.
Amennyiben nem enyhülnek a panaszok, feltétlenül keressük fel háziorvosunkat!
Kép: canva.com