A szellőztető rendszer gondoskodik a kellemes és egészséges klímáról a belső térben. Ahhoz, hogy hatékonyan működjön, rendszeres karbantartásra van szükség. Ha ezt elhanyagolja, olyan környezet jöhet létre, amely nem kedvez az egészségnek.
Miért fontos foglalkozni a szellőztető rendszer karbantartásával?
Akár központi, akár helyi hővisszanyerős szellőztető rendszert használ otthon, azt rendszeresen tisztítani kell. A szellőztető rendszerek fő feladata, hogy egészséges klímát biztosítsanak a lakásban. A légcserével együtt a szellőztető rendszerekben számos szennyeződés gyűlik össze, amely a belső és külső térből egyaránt bejuthat a csövekbe, és amelyet a szellőzőrács is könnyedén összegyűjt. Ha a karbantartást elhanyagolják, az csökkentheti a rendszer hatékonyságát, és a legrosszabb esetben elzáródást okozhat.
Ha nem végzik el a szellőztető rendszer karbantartását, a szobákban csökken az oxigénszint, nő a szennyező anyagok és a szén-dioxid mennyisége, és a páratartalom is emelkedhet. Mindez negatívan befolyásolhatja az egészségünket. A szennyezett levegő belélegzése légúti betegségeket, fejfájást, csökkent koncentrációt és általános közérzet romlást okozhat.
A légtechnikai rendszer karbantartását évente kétszer végezze el.
A rendszeres karbantartásról a gyártótól kaphat részletes információkat. Mi azt javasoljuk, hogy a szellőztető rendszert évente kétszer, körülbelül 6 havonta tisztítsa meg. A karbantartás nehézsége függ a rendszer konstrukciójától, valamint annak típusától. A karbantartást elvégezheti saját maga, vagy szakember segítségét is kérheti. Időnként érdemes egy szakembert is bevonni.
Milyen karbantartási feladatokat végezhet el saját magának a rendszeres időközönként?
- A szűrők tisztítása és cseréje,
- Az összes légbevezető és légelszívó nyílás tisztítása,
- A hőcserélő karbantartása,
- A kondenzátumgyűjtő tálca rendszeres tisztítása.
A rendszeres karbantartás előnyei
Ha rendszeresen gondoskodik a központi vagy decentralizált hővisszanyerős szellőztető rendszeréről, biztos lehet benne, hogy:
- tökéletes működésre számíthat,
- meghosszabbítja a rendszer élettartamát,
- időben észreveheti a hibákat.
kép: freepik.com