A lakásfelújítás rendkívül izgalmas, ugyanakkor igen fárasztó folyamat is – különösen akkor, ha saját magunk végezzük azt el. Érthető, ha a munkát szeretnénk minél hatékonyabban, gyorsabban és egyszerűbben kivitelezni, de hogyan lehetséges ez? Az alábbiakban megosztunk néhány remek trükköt, tanácsot, melyek segítségével megkönnyíthetjük a saját dolgunkat: ismerjük meg őket.
1. A felújítás alapja a pontos tervezés
Ha megszületett egy új ötlet, sokszor hajlamosak vagyunk azonnal belevetni magukat a felújításba anélkül, hogy előzetesen minden részletet átgondolnánk, megterveznénk. Ez azonban jó eséllyel oda vezet, hogy a végeredménnyel nem leszünk elégedettek, sőt a munka lassabb lehet, és felesleges kiadások is felmerülhetnek – ezeket elkerülhetjük, ha egy kicsit átgondoltabban döntünk.
Először is készítsünk egy részletes listát arról, hogy pontosan mit és melyik helyiségekben szeretnénk megvalósítani: rajzoljuk meg a terveket akár szabad kézzel is, de számos applikációt, online platformot is találunk, ahol ezt a feladatot digitálisan is elvégezhetjük.
A következő lépés legyen a munka felosztása: ha több területet is érint a felújítás, érdemes szobánként haladni, különösen akkor, ha menet közben használni is szeretnénk a lakásunkat. Ezen a ponton ha szükséges, akár szakértői segítséget is kérhetünk, hiszen sokszor nem mindegy, hogy mit milyen sorrendben végzünk el – feltéve, hogy nem szeretnénk magunknak felesleges munkát generálni.
2. Készítsünk részletes költségvetést
Ez a pont tulajdonképpen a tervezés fázisához kapcsolódik, nagy jelentősége miatt azonban érdemes külön felhívni rá a figyelmet. A felújításra még akkor is sokat kell majd költenünk, ha a munkadíjat megspóroljuk: az alapanyagok mellett a szerszámok, ragasztók, purhabok és egyéb segédeszközök árát is vegyük számításba, így kevesebb meglepetésre számíthatunk a későbbiekben. A végeredményként kapott összegre számoljunk rá még 10 százalékot: ha a munkálatok így is beleférnek a költségvetésünkbe, akkor valószínűleg nem kell majd az anyagiak miatt aggódnunk.
3. Szerezzük be a legfontosabb eszközöket
Az egyes alapanyagokat elég, ha a konkrét munkálatok megkezdése előtt szerezzük be, hiszen ezek nagyobb mennyiségben akadályozhatják a lakás megfelelő használatát, a szerszámokat és a legfontosabb eszközöket azonban érdemes már a felújítás előtt megvásárolni. Egy jól felszerelt szerszámkészlet, néhány különböző ragasztó, purhab, ecset, festőhenger vagy egy tekercs maszkolószalag a későbbiekben is a hasznunkra válhat egy kisebb javítás esetén, a speciális eszközöket, csiszológépeket vagy csempefúrókat pedig jó ötlet lehet bérelni vagy kölcsönkérni.
4. Tartsunk rendet
Ez a tanács persze a mindennapokra is vonatkozik, a felújítás során azonban különösen fontos, ellenkező esetben kaotikus helyzetek is kialakulhatnak, ami lassíthatja a munkafolyamatot. A hétköznapi használati tárgyakat pakoljuk el egy zárható szekrénybe, így védhetjük azokat a por és a szennyeződések ellen, a felújításhoz szükséges eszközöket pedig tároljuk a munkaterületen, így mindig kéznél lesznek, de a többi helyiség használatát nem akadályozzák.
5. Védjük a bútorokat, burkolatokat
A felújítás rendszerint nagy felfordulással jár, aminek részeként az egész lakásban száll a por – ez ellen egy ajtó becsukásával sajnos nem védekezhetünk teljes körűen. A hasonló szennyeződéseket persze fel is takaríthatjuk, a festékfoltok ellen azonban utólag sokszor már nem, vagy csak komoly nehézségek árán tehetünk, így figyeljünk az értékeink védelmére. A bútorokat takarjuk le vastag takarófóliákkal, a padlóra kerüljön újságpapír, a ruháink védelmében pedig viseljünk megfelelő védőöltözetet – ha ezeket a tanácsokat megfogadjuk, nem csupán a takarításra fordítandó időt csökkenthetjük, de az esetleges károkat is elkerülhetjük.
Vágjunk bele!
Az otthoni felújítás elsőre ijesztő lehet, gondoljunk azonban arra, hogy egy kis energia befektetésével rengeteg pénzt spórolhatunk, arról nem is beszélve, hogy mennyivel nagyobb élvezetet nyújt majd a saját magunk által felújított otthon használata. Fogadjuk meg a fenti tanácsokat, és meglátjuk: a munka nemcsak egyszerűbb lesz, hanem stresszmentes is.
kép: canva.com